Ga je binnenkort backpacken en ben je benieuwd hoe je het beste jouw rugzak kunt inpakken en indelen? Na tientallen backpackreizen en een wereldreis van acht maanden, ben ik inmiddels een expert geworden omtrent het inpakken en indelen van een backpack. Zo zijn er een hoop trucjes die je kunt toepassen om zo slim mogelijk jouw rugzak in te pakken. Hoe slimmer je jouw backpack inpakt, des te meer ruimte je overhoudt. Daarnaast is het belangrijk het gewicht van al je spullen zo goed mogelijk te verdelen, waardoor de backpack minder zwaar aanvoelt. In dit artikel vind je mijn beste tips hoe je jouw backpack zo efficiënt mogelijk inpakt en indeelt!
Tips voor het inpakken van jouw backpack
Bedenk wat je wilt meenemen
Het begint natuurlijk allemaal bij het maken van een inpaklijst. Wat neem je mee en wat laat je juist thuis? Zelf houd ik altijd rekening met een week aan kleding, ook al ga ik drie weken op reis. Het klinkt misschien weinig, maar je kunt werkelijk overal ter wereld wasjes draaien en vaak kost dit slechts een paar euro. En mocht je ergens geen wasje kunnen doen, dan kun je met zelf meegenomen wasmiddel altijd nog wat kleding wassen. Uit ervaring blijkt tevens dat je toch altijd dezelfde items pakt, want iedereen heeft zo zijn favoriete shirtjes en broeken.
Heb je geen idee wat je moet meenemen? Hier vind je de ideale paklijst voor het backpacken. Ook kun je eens op de website van PackPoint kijken, waarin je invult naar welke bestemming je reist, voor hoelang en wat voor soort reis je gaat maken. Vervolgens rolt hier een lijst uit met items die je voor die specifieke bestemming niet mag vergeten.
Alvast wat fijne tips:
- Neem geen flessen shampoo en douchegel mee, maar koop deze duurzame shampoo en conditioner bars! Dit scheelt een hoop ruimte én gewicht.
- Laat je strandlaken thuis en neem een lichtgewicht hamamdoek zoals deze mee.
- Laat je sjaal thuis en neem juist een sarong mee.
- Neem geen dikke trui mee, maar een fleecetrui! Net zo warm, maar veel compacter en lichter.
- Laat je douchehanddoek thuis en neem eventueel een sneldrogend (lichtgewicht) handdoekje mee.
- Laat de spijkerbroek thuis en neem een luchtige lange broek mee. Een spijkerbroek is veel te zwaar, het droogt niet snel en het neemt veel ruimte in beslag.
→ Reis je met iemand anders? Zorg dan dat je geen dubbele items meeneemt. Dit kost alleen maar extra ruimte en je brengt zo onnodig gewicht mee.

Maak gebruik van packing cubes of van vacuüm zakken
Voor het inpakken van jouw backpack raad ik aan gebruik te maken van packing cubes of van vacuüm zakken. Zelf gebruik ik packing cubes, handige zakken waarin je kleding netjes bewaart en waarmee je alles gemakkelijk sorteert. Shirtjes gaan bij elkaar, net als broeken, jurkjes en ondergoed. Zo weet je precies waar je dat ene shirtje vindt en zo voorkom je dat je telkens je hele backpack overhoop moet gooien. Alles blijft netjes en geordend, en dat is ontzettend prettig.
Ook kun je gebruikmaken van speciale vacuumzakken, waarbij je het lucht uit de zakken haalt en je dus hele kleine pakketjes overhoudt. Het voordeel is dat je veel ruimte bespaart, het nadeel is dat je daardoor gevaar loopt meer overbodige spullen mee te nemen en je backpack daardoor ook weer zwaarder wordt. Mijn voorkeur gaat daarom uit naar packing cubes. Zelf heb ik exact deze packing cubes van Sunflake en ik vind ze heel fijn! Ga je liever voor vacuüm zakken? Dan kun je eens naar deze kijken.
Rol kleding op
Hoewel de meeste mensen de neiging hebben kleding netjes op te vouwen, kun je kleding juist het beste oprollen. Dit bespaart niet alleen ruimte, het zorgt er ook voor dat jouw kleding minder kreukt én het is overzichtelijker. Bij opvouwen stapel je de kleding op, bij rolletjes leg je het naast elkaar neer en zo zie je in één overzicht waar dat ene shirtje ligt. Bovendien kun je zo gemakkelijker een item pakken en hoef je niet eerst een stapeltje door te speuren. Ook kun je rolletjes kleding gemakkelijk kwijt in zijvakjes, mocht dat eventueel nodig zijn.
Maar hoe rol je kleding dan het beste op? Strijk alle plooien eerst glad voordat je het oprolt, anders zal het alsnog kreuken. Bij shirtjes vouw je eerst de mouwen naar het midden om vervolgens het shirtje vanaf boven naar beneden te rollen. Broeken vouw je eerst dubbel (de pijpen op elkaar met de zakken aan de buitenkant) om het daarna wederom van boven naar beneden te rollen. Nadat je alles netjes hebt opgerold, stop je het in de packing cubes. Een kind kan de was doen! Ook kun je onderstaande methode gebruiken, waarin duidelijk wordt uitgelegd hoe je kleding efficiënt oprolt:
Tips voor het indelen van jouw backpack
Houd rekening met zware en lichte items
Ook moet je goed nadenken over het verdelen van alle spullen in je backpack. Pak je het verkeerd in, dan voelt jouw backpack veel zwaarder aan dan nodig is. Rekening houden met het gewicht van je spullen is daarom essentieel. Zo is het belangrijk dat de zwaarste spullen zo dicht mogelijk tegen je rug aan zitten, bij voorkeur tussen jouw schouderbladen in. Dit zorgt ervoor dat het zwaarste gewicht niet aan je gaat hangen. En verdeel dit ook goed in de breedte. Stop niet alle zware spullen links, want zo wordt het gewicht alsnog niet goed verdeeld. Schoenen en een toilettas zijn goede items om daar te plaatsen.
Lichte items, zoals shirts en ondergoed, doe je juist in het midden of onderop. Alles onderop staat het verste van je rug af en daarom wil je daar zo licht mogelijke spullen stoppen, zodat het gewicht niet aan je gaat trekken. Koop je een backpack met een rits aan de voorkant (zoals deze), dan kun je hier nog steeds heel gemakkelijk en snel bij. Heb je geen rits aan de voorkant (wat ik juist wel sterk aanraad)? Dan is het niet heel verstandig dit soort items onderop te stoppen, aangezien je het vaak nodig hebt.
→ Lees ook: tips voor het kopen van de juiste backpack.
Bedenk welke items je vaak pakt
Spullen die je snel wilt pakken, zoals een regenhoes en een wereldstekker, stop je in het extra vakje bovenin. En aan de zijkanten stop je de flightbag, een linnen tasje en/of een EHBO-kit. Neem je ook een matje of een lichtgewicht tent mee? Dan kan je die aan je backpack hangen, bij voorkeur aan de onderkant. Dit zou je ook kunnen doen met een hamamdoek.
Kijk goed wat je vaak (minstens iedere dag) moet pakken en wat je juist minder vaak hoeft te pakken, en maak op die manier een logische verdeling. Uiteindelijk zal je ook, in de loop van de tijd, beter aanvoelen welke verdeling voor jou het beste werkt. Zolang je maar rekening houdt met het gewicht!
Wist je dat ik een e-book heb geschreven met alles wat je moet weten over het voorbereiden van een wereldreis? Het e-book bevat bijna 200 pagina’s, vol handige tips en praktische informatie. In het e-book behandel ik onderwerpen als financiën, verzekeringen, vliegtickets, reisroutes en nog veel meer. Bekijk het Wereldreis e-book hier!
Zet jouw backpack op de weegschaal
Wist je dat een mens maar een kwart van zijn eigen lichaamsgewicht kan tillen? Weeg je 80 kilo, dan kun je dus maximaal 20 kilo met je meedragen. Echter, 20 kilo is enorm veel voor een rugzak en ik raad absoluut af dit getal aan te houden. Zelf probeer ik altijd maximaal 13 kilo mee te nemen en het liefst zit ik zelfs rond de 10 kilo of minder. Houd er ook rekening mee dat je, naast jouw grote backpack, ook nog handbagage hebt. Deze kilo’s komen daar nog bovenop. Wees daarom zeker niet bang om wat items uit je backpack te halen. Bij twijfel moet je iets sowieso niet meenemen.
→ Bedenk dat je in principe alles in het buitenland kan kopen. Ben je iets vergeten? Dan koop je het gewoon daar!
Pak jouw backpack voor vertrek een paar keer in en uit
Het is verstandig jouw backpack een paar weken voor vertrek al in te pakken met alle spullen die je denkt nodig te hebben. Doe dit niet vlak van tevoren, want dan vergeet je wellicht belangrijke spullen of je neemt juist te veel mee. Het klinkt wat gek, maar pak jouw backpack een paar keer in en uit op verschillende dagen. Je kijkt dan automatisch heel kritisch naar de inhoud en zo kom je iedere keer wat tegen dat overbodig is. Bovendien merk je al snel wat een handige manier van inpakken is en waar je bepaalde spullen het beste in je backpack plaatst.
→ Lees ook: de beste tips voor het kopen van de ideale dagrugzak.

Tips voor het vervoeren van een backpack
Koop een flightbag met een TSA-slot
Wil je dat jouw rugzak zo schoon mogelijk blijft en wil je geen risico lopen dat jouw backpack opengaat tijdens een lange vlucht in de ruimbagage? Zorg dan dat je jouw backpack in een flightbag zoals deze stopt. Zo blijft jouw backpack niet alleen schoon, je loopt ook geen risico dat je zomaar spullen verliest als de rits opengaat. Bovendien kun je een backpack alleen op slot doen met een flightbag. Koop bij voorkeur een TSA-slot, welke de douane gemakkelijk kunt openmaken met een speciale sleutel. Backpacks worden, voor of na een vlucht, regelmatig achter de schermen gecontroleerd en als je geen TSA-slotje hebt, kan het zijn dat jouw slot opengebroken moet worden met een tang en deze dus kapot is. Zelf heb ik dit TSA-slotje, welke ik voor elke reis gebruik.
→ Overigens is een flightbag niet alleen essentieel tijdens een vlucht, maar ook tijdens bus- en treinreizen. En door gebruik te maken van een slotje, weet je zeker dat niemand zomaar in je backpack gaat snuffelen.
Heb jij nog vragen over het inpakken en indelen van jouw backpack of heb je zelf nog goede tips hoe je dit het beste doet? Laat het me vooral weten in een reactie hieronder! Benieuwd naar meer handige backpacktips? Keer dan terug naar alle reistips voor meer inspiratie.
Wat is jouw ideale tip voor het efficiënt inpakken en indelen van een backpack?
Dit vind je misschien ook leuk:
- Dit zijn de beste en leukste reisboeken van dit moment.
- De beste tips voor het vinden van goedkope vliegtickets.
- Handige tips om voortaan duurzamer te reizen.