Een rondreis door Zuid-Afrika kan je zo duur maken als je zelf wilt. Slaap je in luxe lodges, doe je veel safari’s en ben je van plan naar goede restaurants te gaan? Dan kunnen de kosten tijdens je vakantie in Zuid-Afrika hoog oplopen. Vooral de gamedrives kunnen een kluif uit het budget zijn. Ik heb ruim 2 maanden door Zuid-Afrika gereisd waarbij ik iedere dag mijn kosten heb bijgehouden. In dit artikel vind je dan ook alle prijzen op een rij, zodat je een goede indicatie hebt hoe duur een reis door Zuid-Afrika is. Aan het einde van het artikel vind je ook mijn totale dagbudget.


Inhoudsopgave
Kosten van een rondreis Zuid-Afrika: zoveel budget heb je nodig
Kosten van eten en drinken in Zuid-Afrika
Gelukkig liggen de kosten van eten en drinken in Zuid-Afrika een stuk lager dan in Nederland. Zo betaal je vaak de helft of misschien wel een derde van wat het eten in Nederland zou kosten. Wij zijn iedere dag uit eten gegaan in Zuid-Afrika en gaven gemiddeld €48 per dag uit, wat neerkomt op €24 per persoon per dag. Het is wel goed om te weten dat het ontbijt bij sommige hotels inbegrepen was, dus hier hoefden we niet altijd voor te betalen. Wel hebben we iedere dag buiten de deur geluncht en gedineerd, en soms hebben we ergens een koffie of wijntje gedronken. Hieronder vind je een aantal voorbeelden van wat wij aan eten en drinken hebben betaald.
- Gemiddeld betaalden wij €8,50 p.p. voor de lunch met drinken.
- Voor het diner betaalden wij gemiddeld €11,50 p.p. met drinken.
- Een wijnproeverij kost ongeveer €5 per persoon.
- Koffie kost zo’n €1,70 per kopje.
- Wijn kost tussen de €1,50 en €2 per glas.


Prijzen van accommodaties in Zuid-Afrika
In Zuid-Afrika heb je keuze uit tal van accommodaties: van goedkope hostels tot basic hotels en luxe lodges. Qua accommodaties kan je wat betreft de kosten alle kanten op in Zuid-Afrika. Wij kozen zelf voor comfortabele hotels waarbij we iedere nacht sliepen in een privékamer met eigen badkamer. De hotels waren niet heel luxe, maar ook niet heel basic. Gemiddeld betaalden wij €48 per nacht in Zuid-Afrika aan hotels, wat neerkomt op €24 per persoon per dag. Wil je graag in een lodge slapen om vanuit hier op safari te gaan? Dan liggen de kosten een stuk hoger, maar dan zijn de safari’s ook vaak inbegrepen bij de prijs.


Kosten voor het vervoer in Zuid-Afrika
Het is een must om een auto te huren in Zuid-Afrika, gezien het openbaar vervoer zeer beperkt is en tours erg duur zijn. Wij hebben 52 dagen lang een auto gehuurd en alleen in Kaapstad hebben we gebruikgemaakt van Ubers. Wij betaalden €1.299 voor de huurauto van 52 dagen, wat neerkomt op €24,98 per dag. Dit is inclusief een allround-verzekering en de one-way fee omdat we de auto op een andere locatie inleverden dan we deze hadden opgehaald. Een huurauto is dus allesbehalve duur in Zuid-Afrika, mits je op tijd boekt. Een auto huur je het beste via Sunny Cars, waarbij je standaard all inclusive bent verzekerd. Heel prettig, want zo komen er geen onverwachte kosten bij en weet je ook zeker dat je volledig bent gedekt. Daarnaast betaalden we €445 aan benzine, €35 aan Ubers (gemiddeld €2,47 voor een ritje in Kaapstad) en €36 aan tol. Parkeren is vrijwel overal gratis, op een kleine fooi voor de parkeerwachters na. Uiteindelijk betaalden we €25,95 per dag aan vervoer, wat neerkomt op €12,97 per persoon per dag.

Prijzen van excursies in Zuid-Afrika
In Zuid-Afrika gaven wij gemiddeld €16,68 per persoon per dag uit aan excursies. Dit is best veel, maar we hebben dan ook een hoop ondernomen. Denk aan selfdrives door de nationale parken, een week lang iedere dag surfen, een boottour in St. Lucia en nog veel meer. Hieronder heb ik de prijzen van een hoop activiteiten in Zuid-Afrika op een rij gezet, zodat je een idee hebt van de kosten. De prijzen zijn per persoon. Goed om te weten: voor een gamedrive van een ochtend of middag betaal je in Zuid-Afrika gemiddeld €68 per persoon.
- €23,50 voor de entree van het Krugerpark
- €15,10 voor de Hop on Hop off bus in Kaapstad
- €19 voor een boottocht in St Lucia
- €19,25 voor de entree van het Addo National Park
- €14,35 voor de entree van het Tsitsikamma National Park
- €14,35 voor de wijntram in Franschhoek
- €30,75 voor een rondleiding over Robbeneiland
- €88 voor een foodtour in Kaapstad


Overige kosten in Zuid-Afrika
Dan hebben we nog de overige kosten in Zuid-Afrika. Denk aan het kopen van een simkaart, het geven van fooien en het doen van de was. Uiteindelijk hebben we daar nog €343 aan uitgegeven, wat neerkomt op €2,90 per persoon per dag. Voor onze e-sim betaalden wij €14 en daar kregen we 5GB in 30 dagen voor. Verder hebben we vooral veel uitgegeven aan fooien in lodges, bij excursies en in restaurants.


Kosten per dag: dit was mijn budget in Zuid-Afrika
| Wat? | Kosten per persoon per dag |
| Eten en drinken | €24,00 |
| Accommodaties | €24,00 |
| Vervoer | €12,97 |
| Excursies | €16,68 |
| Overig | €2,90 |
| Totaal | €80,55 |
Uiteindelijk hebben we tijdens onze reis door Zuid-Afrika gemiddeld €80,55 per persoon per dag uitgegeven. Dit is wel exclusief het intercontinentale vliegticket. Houd er rekening mee dat je ook minder kan uitgeven in Zuid-Afrika, gezien wij een hoop excursies hebben ondernomen en enorm veel kilometers hebben afgelegd. Ook kunnen de kosten lager uitvallen als je vaker een appartement huurt en regelmatig zelf kookt. Hoewel Zuid-Afrika niet heel duur is, kan je het ook niet classificeren als een hele goedkope bestemming.
Hopelijk geeft dit artikel je meer inzicht in de prijzen en kosten per dag in Zuid-Afrika. Mocht je hier nog vragen over hebben, laat dit dan vooral weten in een reactie hieronder. Of keer terug naar alle praktische tips voor Zuid-Afrika om meer uit je vakantie te halen.

FAQ over de kosten in Zuid-Afrika
Als je reist zoals ik, ben je in 3 weken ongeveer €1.600 kwijt per persoon. Dan slaap je in comfortabele hotels, reis je met de auto & doe je regelmatig een leuke excursie.
In Zuid-Afrika kan je vrijwel overal met de pinpas of creditcard betalen, dus je hebt nauwelijks cash nodig. Sterker nog: een hoop restaurants en winkels accepteren geen cash. Wel is het handig wat cash op zak te hebben om parkeerwachters en werknemers bij tankstations fooi te geven.
Wij betaalden gemiddeld €1 per liter in Zuid-Afrika, maar deze prijzen verschillen per periode.









Ga ook een trip maken van 15 dagen naar Zuid-Afrika. Zou graag de prijzen weten van de lodges. Wij gaan ook een wagen huren, waar huren wij het beste en voordeligste en alles inbegrepen.
Wij landen in Kaapstad en zouden dan van daaruit excursies maken, misschien vanuit de lodges.
Hi! Wat leuk dat je plannen hebt om naar Zuid-Afrika te gaan. Ik heb een heleboel artikelen geschreven over Zuid-Afrika en in ieder artikel lees je precies welke accommodaties ik heb geboekt en welke tips ik verder heb. De accommodaties heb ik allemaal gelinkt, zodat je deze meteen zelf kunt boeken als je dat wilt. Daar zie je dan ook meteen alle prijzen staan 🙂 Daarnaast heb ik een uitgebreid artikel geschreven over het huren van een auto in Zuid-Afrika en dat lees je allemaal hier. Ik zou dus ook mijn andere artikelen doornemen waar alle tips in staan waar je naar op zoek bent!
Dag Maaike, we gaan in september voor 3 weken naar ZA. We zouden vooral de wildparken doen. Als ik de prijzen van de door U opgegeven accommodaties bekijk op booking, lijkt dit mij toch veel meer dan 24€ pp per dag. Boekt U altijd via booking en zijn de game drives bij booking in de prijs inbegrepen?
Hi! Klopt, bij die luxe lodges liggen de prijzen veel hoger en dan zijn de gamedrives en vaak ook alle maaltijden inbegrepen. Gamedrives kosten voor een halve dag minimaal een paar tientjes per keer dus dit is zeker niet inbegrepen bij normale hotels. Veel plezier!
dank voor de info die we hier terug vinden over Zuid- Afrika. Wij maken eind sept en oktober ,28 dagen een selfdrive rondreis begin Kaapstad, doen ook Lesotho /Swaziland aan. We willen ook simkaart aanvragen voor Zuid-Afrika. van 5GB.
Is dit voldoende? Wij zouden ook de Sanipas en Moteng pas doen en vragen ons af of wij ook een sateliettelefoon zouden meenemen? Is wel kostelijk ongeveer 190 euro voor die 28 dagen maar misschien veiliger indien wij pech of iets anders daar zouden voorhebben. Hebben jullie hier ervaring mee?
bedankt alvast voor je antwoord
Annie
Leuk dat je plannen hebt naar Zuid-Afrika te gaan! Het is moeilijk om voor mij te zeggen of 5GB voor jullie genoeg is. Ik weet niet in hoeverre jullie op internet zitten natuurlijk. Maar je kan altijd opwaarderen als 5GB toch niet genoeg lijkt te zijn. Een satelliettelefoon hebben wij zelf nog nooit gehad tijdens al onze Zuid-Afrika reizen (nu in totaal 4 maanden door Zuid-Afrika gereisd), maar ik heb weleens mensen ontmoet die dat wel hadden en het wel fijn vonden. Maar het is echt alleen nodig als je veel zeer afgelegen plekken aandoet. Ik heb nu heel wat plekken in ZA gezien en alleen in de Noordkaap zou ik een sateliettelefoon aanraden, mocht je er echt eentje willen. Veel plezier!
We gaan 16 januari voor 14 dagen naar Zuid-Afrika,alles geregeld via ANWB.
Ben benieuwd.
Heel leuk, veel plezier alvast!
Hey, wij gaan binnenkort 4 weken rondreizen in oosten van Z-Afrika. 🙂
Wat raad je aan om te betalen? Pinpas of Creditcard?
Groetjes,
Annelies
Heel leuk! Ik zou ze allebei meenemen, just in case. Maar je kan vaak met je normale pinpas betalen. Vergeet deze dan niet op ‘Wereld’ te zetten voordat je erheen gaat. Veel plezier!