Ingeklemd tussen de oceaan en de bergen vind je het altijd bruisende Kaapstad, een stad waar veel reizigers direct verliefd op worden. En dat is niet zo gek ook, want dankzij de ligging is het een prachtige stad. Bovendien heeft Kaapstad een hoop goede restaurants, prachtige wijngaarden en interessante bezienswaardigheden. Je kan dan ook weken voor Kaapstad uittrekken en iedere dag vullen met leuke activiteiten. Benieuwd naar de leukste tips voor wat te doen in Kaapstad? Ik verbleef 8 nachten in Kaapstad en in dit artikel heb ik al mijn tips gebundeld!


Inhoudsopgave
- De leukste bezienswaardigheden & activiteiten in Kaapstad
- Tips voor overnachten in Kaapstad
- Praktische tips voor een bezoek aan Kaapstad
Wat te doen in Kaapstad? Dit zijn de leukste bezienswaardigheden!
In Kaapstad kan je zoveel activiteiten ondernemen dat je hier wel weken kunt vullen. Hieronder heb ik een selectie gemaakt van de meest interessante bezienswaardigheden en dingen om te doen in Kaapstad.
Proef lokale specialiteiten tijdens een foodtour
Een van mijn favoriete activiteiten om te doen in een stad, en zo ook in Kaapstad, is meegaan op een foodtour. Tijdens een foodtour geniet je niet alleen lokale specialiteiten, maar je leert tegelijkertijd ook meer over een stad. Wij volgden deze foodtour en we vonden het werkelijk fantastisch. Tijdens deze 4,5 uur durende foodtour proefden we heerlijk eten, struinden we door verschillende wijken en leerden we meer over Kaapstad. Niet alleen de roerige geschiedenis kwam aan bod, maar ook het hedendaagse Kaapstad en hoe de eetcultuur hier is. Je proeft in totaal 15 dingen op 6 verschillende plekken en de tour kan je van maandag t/m vrijdag doen. Een enorme aanrader! Los van de foodtour moet je ook zeker deze restaurants in Kaapstad op je lijstje zetten.


Volg een Cape Malay kookworkshop
Houd je van koken? Dan is het een must een kookworkshop te volgen waarbij je Cape Malay Food gaat maken, een keuken die je enkel in de West-Kaap vindt. Bij deze kookstijl wordt de Afrikaanse keuken gecombineerd met de Maleisische en Indonesische keuken. De kookstijl is ontstaan toen de Nederlandse kolonisten in de 17e en 18e eeuw slaven uit Maleisië, Indonesië en Afrika naar Zuid-Afrika brachten en deze bevolkingsgroepen met elkaar in aanraking kwamen. Door hun kooktradities samen te brengen ontstond een nieuwe keuken die uniek is in de wereld. Tijdens deze kookworkshop leer je in 3 uur alles over de Cape Malay keuken en maak je de lekkerste gerechten waar je vervolgens zelf van mag smullen.
De kookworkshop vindt plaats in de wijk Bo-Kaap, daar waar Cape Malay Food is uitgevonden. Deze voormalige slavenwijk is tegenwoordig vooral populair vanwege de kleurrijke huizen. Veel reizigers bezoeken de wijk dan ook om foto’s te maken. Het is leuk om, voor of na de kookworkshop, een klein rondje door de wijk te maken. Overigens geven veel mensen aan dat de huizen hier nu zo kleurrijk zijn, omdat de slaven vroeger geen kleuren mochten dragen en ze na de afschaffing van de Apartheid alle woningen felgekleurd verfden als teken van vrijheid. Dat is echter niet waar. De bewoners vonden het gewoon leuk om hun huizen in alle kleuren van de regenboog te verven zonder achterliggende gedachte.


Doe een free walking tour
Wil je meer leren over de geschiedenis van Zuid-Afrika? Dan is een van de beste tips om mee te gaan op een free walking tour, waarbij je met een gids op pad gaat in een specifiek deel van Kaapstad. Wij deden de Apartheid to Freedom tour in het centrum van Kaapstad, waarbij we in 1,5 uur een hoop leerden over hoe de Apartheid is ontstaan, wat het precies inhield en hoe hier een einde aan kwam. Naar mijn mening is het een must om meer over de Apartheid te weten als je Zuid-Afrika bezoekt. Is Kaapstad de eerste bestemming op je rondreis door Zuid-Afrika? Doe deze tour dan op een van de eerste dagen. Ondanks dat de tour gratis is, is het wel zo netjes een fooi achter te laten. Daarna is het interessant ook het District Six Museum te bezoeken waar je nog meer leert over deze roerige periode.


Bekijk Kaapstad vanuit de lucht
Kaapstad heeft een prachtige ligging, waarbij de stad aan de ene kant wordt ingesloten door de oceaan en aan de andere kant door imposante bergen. Wat is nou een betere manier om die mooie ligging te bewonderen dan vanuit de lucht? Niet voor niets is een helikoptervlucht een van de populairste activiteiten om te doen in Kaapstad. Je kan verschillende vluchten maken, welke starten vanaf 12 minuten en €120 per persoon. Dit is naar mijn mening echt te kort, want met 12 minuten kan je helaas ook niet ver komen. Daarom raad ik aan deze helikoptervlucht van 18 minuten te boeken. Tijdens deze vlucht vlieg je zowel over de stad als de oceaan, terwijl de piloot je meer vertelt over Kaapstad. Een geweldige ervaring! Ook is deze tour te gek, waarbij je eerst 20 minuten gaat vliegen en dan een mooie boottour maakt.
Houd je van iets meer adrenaline? Dan is het een enorme aanrader te gaan paragliden. Samen met de instructeur ren je van de Signal Hill af om vervolgens te zweven door de lucht. Tijdens het paragliden bewonder je o.a. Lion’s Head, de Tafelberg en Camps Bay, terwijl je je zo vrij als een vogel voelt. Het paragliden kost €76 per persoon en boek je hier online.

Beklim de Tafelberg
Wat je zeker moet doen in Kaapstad is het uitzicht bekijken vanaf de Tafelberg, een berg die zijn naam te danken heeft aan de vlakke bovenkant. Veel reizigers nemen de kabelbaan naar de top van de Tafelberg, maar dat is eeuwig zonde wat mij betreft. Zelf vond ik het te gek de Tafelberg te beklimmen. Er gaan meerdere trails naar de top, maar wij kozen voor de Skeleton Gorge Trail die vanuit de Kirstenbosch Botanical Gardens start. De uitzichten onderweg waren spectaculair en de hike zelf was erg avontuurlijk. Wel raad ik aan de kabelbaan naar beneden te nemen, zodat je niet ook nog helemaal terug hoeft te lopen. Kaartjes voor de kabelbaan koop je via de officiële website en dit kost €11 voor een enkeltje. Lees zeker even mijn artikel over het beklimmen van de Tafelberg voor alle informatie en tips.
Houd er rekening mee dat de kabelbaan ieder jaar in de maand juli een aantal weken dicht gaat wegens onderhoud. Het is nog onbekend op welke data in 2024 de kabelbaan dicht zal zijn. Zodra ik dit weet, update ik het artikel.


Maak een ritje in de hop-on-hop-off bus
Het mag dan wel erg cliché zijn, maar ik vond het fantastisch om een dag met de hop-on-hop-off bus op pad te gaan. Tijdens deze busrit kan je 3 loops volgen waarbij je kan in- en uitstappen op 30 verschillende stops. Zo zie je in een dag tijd een heleboel van Kaapstad, waarbij je meerdere wijken doorkruist en bij verschillende bezienswaardigheden kan uitstappen. Ideaal op je eerste volle dag in Kaapstad! Bovendien is de hop-on-hop-off bus erg fijn als je geen auto huurt in de stad. Een ander voordeel van de bus is dat je tijdens de rit allerlei interessante weetjes hoort over de stad waardoor je meteen een hoop leert. En bij lekker weer kan je op het bovenste dek zitten waarbij je met wapperende haren van het zonnetje geniet. De bus kost €14 per persoon en boek je hier online.


Beklim Lion’s Head
Zin in een actieve uitdaging? Beklim dan de 669 meter hoge Lion’s Head, een van de iconische bezienswaardigheden van Kaapstad. De beklimming van Lion’s Head duurt maar 1 uur en is voor veel mensen goed te doen. Het eerste stuk loop je over een duidelijk pad, daarna moet je vooral veel klimmen en klauteren over rotsen. Met behulp van ijzeren trappen en stalen nieten baan je je een weg naar boven. Dit maakt de hike lekker avontuurlijk en leuk. Vind je dit toch te spannend? Dan kun je ook een ander pad inslaan waarbij je niet hoeft te klauteren. Eenmaal bovenaan heb je een panoramisch uitzicht over Kaapstad en de omgeving. Vanaf hier bewonder je de stad, de oceaan en de indrukwekkende Tafelberg. Het uitzicht is voornamelijk spectaculair tijdens de zonsopgang of -ondergang, wanneer de omgeving een mooie gloed krijgt. De hike start je vanaf deze locatie.


Bezoek Robbeneiland
Robbeneiland is een klein eiland vlak voor de kust van Kaapstad, vernoemd naar de vele zeehonden die rondom Robbeneiland leefden. Het eiland had tussen het begin van de 17e en het einde van de 20e eeuw verschillende functies. Zo werd het o.a. gebruikt als ziekenhuis, als strafkolonie en als militaire basis. De laatste functie van het eiland was echter een zwaarbeveiligde gevangenis waar politieke strijders gevangen werden gezet. De beroemdste bajesklant was Nelson Mandela, toentertijd een belangrijke anti-apartheidsstrijder. Nelson Mandela heeft uiteindelijk 18 jaar vastgezeten op Robbeneiland om vervolgens de president van Zuid-Afrika te worden. In 1990 is de Apartheid afgeschaft en daarmee is de gevangenis opgedoekt. In 1996 is het eiland uitgeroepen tot Nationaal Monument en wordt het beschermd als erfgoed. Tegenwoordig kun je Robbeneiland bezoeken tijdens een tour.
De tour duurt 4 uur en kost €30. Tickets koop je via deze website en je moet een tijdslot kiezen. Robbeneiland is een van de populairste bezienswaardigheden in Kaapstad en dus is het slim (ruim) van tevoren tickets te kopen. Nadat je de oversteek hebt gemaakt, stap je in een bus om een tour over het eiland te maken. Onderweg stop je op meerdere plekken om meer over de geschiedenis te horen. Helaas viel dit gedeelte voor mij enorm tegen, omdat de ramen vies waren, de bus stampvol zat en de gids amper te verstaan was achterin. Ook was het verhaal onsamenhangend. Daarna bezoek je de gevangenis zelf en word je rondgeleid door een gedetineerde. Daarbij bezoek je meerdere cellen, waaronder die van Nelson Mandela, en krijg je meer te horen over het leven in de gevangenis. Dit gedeelte vond ik wel indrukwekkend. Al met al heb ik gemixte gevoelens.


Wandel door de Kirstenbosch Botanical Gardens
De Kirstenbosch Botanical Gardens is met 528 hectare een van de grootste botanische tuinen ter wereld waar je uren kunt struinen. Tevens is dit de mooiste botanische tuin die ik ooit heb bezocht. Kirstenbosch ligt immers tegen de helling van de Tafelberg waardoor je continu spectaculaire uitzichten hebt op de gigantische rotswanden. Er zijn 5 wandelpaden uitgezet waarbij je langs verschillende soorten vegetatie loopt. Voor een korte wandeling volg je het beste de Braille Trail of de Boekenhout Trail, en de Stinkwood Trail leidt je door het oudste deel van het bos. In voor een wat langere wandeling? Dan zijn de Yellowwood Trail en de Silvertree Trail aanraders. Ook mag je de Boomslang Canopy niet overslaan, een 130 meter lange loopbrug die kronkelt tussen de boomtoppen. Houd tijdens het wandelen je ogen goed open, want in de tuin leven zo’n 125 vogelsoorten.
Een ticket kost €11 per persoon en dit koop je het beste bij de ingang. Ben je hier tussen maandag en vrijdag? Dan kan je om 10:00, om 11:00 en om 14:00 vanuit Gate 1 een gratis tour volgen die zo’n 1,5 uur duurt. Nog een tip: je mag in de tuinen picknicken, dus neem zeker wat lekkers mee en zoek een mooi plekje op! Ook heeft Kirstenbosch een café, een theehuis en een restaurant.



Maak een roadtrip over Cape Peninsula
Een van de leukste tips voor wat te doen in Kaapstad is het maken van een roadtrip naar Kaap de Goede Hoop. Dit is het meest zuidwestelijke puntje van Afrika, wat op het Kaapse schiereiland ligt. Hier kan je een aantal prachtige wandelingen maken en de vuurtoren bezoeken. De rit naar Kaap de Goede Hoop is echter ook prachtig, waarbij je o.a. over de Chapman’s Peak Drive rijdt. Deze tolweg slingert van Houtbaai naar Noordhoek, waarbij je ruim 100 scherpe bochten trotseert en onderweg waanzinnige uitzichten hebt. Niet voor niets wordt dit vaak bestempeld als een van de mooiste autoroutes van Zuid-Afrika. Ook kan je meer mooie stops aan de route toevoegen. Voor de hele route inclusief stops en tips raad ik aan mijn artikel over het Kaapse schiereiland te lezen.


Relax een dagje op het strand
Op een warme, zonnige dag is het heerlijk om te ontspannen op een van de stranden van Kaapstad. De mooiste stranden vind je naar mijn mening bij Clifton, een van de rijkste wijken van de stad. Eigenlijk heeft Clifton 1 lang strand, maar deze is opgedeeld in 4 kleinere baaien. De spierwitte strandjes van Clifton worden omsloten door grote keien en palmbomen. Je krijgt hier dan ook meteen een vakantiegevoel. Het enige nadeel van Clifton Beach is dat je hier geen barretjes en restaurantjes vindt. Gelukkig vind je dit wel bij Camps Bay, de wijk naast Clifton. Camps Bay heeft een langgerekt strand waar in de zomerperiode tal van mensen hun handdoekje neerleggen. Aan het strand vind je meerdere restaurantjes en barretjes. Tot slot kan je naar Llandudno Beach gaan. Deze baai is een stuk onbekender en dus ook veel rustiger, maar wederom erg mooi.
Houd er rekening mee dat de stranden van Kaapstad aan de Atlantische Oceaan zijn gelegen. Dit betekent dat het water hier het hele jaar door ontzettend koud is. Vooral in de Zuid-Afrikaanse zomerperiode is het water hier ijskoud. Dat klinkt misschien onlogisch, maar in de zomerperiode smelt het ijswater en dat komt in de Atlantische Oceaan terecht.


Bewonder de zonsondergang
Kaapstad staat niet alleen bekend om de interessante bezienswaardigheden en leuke activiteiten, maar ook om de spectaculaire zonsondergangen. Hieronder vind je tips voor mooie plekken in Kaapstad om de zonsondergang te bekijken:
- Vanaf de top van Lion’s Head. Het is dan ook een aanrader om zo’n 1,5 uur voor de zonsondergang de Lion’s Head te beklimmen.
- Vanaf de top van Signal Hill, een heuvel naast Lion’s Head. Je kunt de auto parkeren aan de voet van de heuvel en vanaf hier is het een paar minuten lopen naar de top.
- Bij Maidens Cove, dat tussen Clifton en Camps Bay ligt. Aan de rand van deze barbecueplaats vind je grote keien en vanuit hier kijk je uit op Camps Bay met de 12 Apostelen op de achtergrond. Een prachtig uitzicht, ook overdag! Vlak voor de zonsondergang krijgt Camps Bay en de achterliggende berg echter een gouden gloed, wat het extra mooi maakt.



Proef wijnen in de wijk Constantia
Constantia is een buitenwijk van Kaapstad die voornamelijk bekendstaat om de goede wijnboerderijen. Mocht je mijn wijnroute door Zuid-Afrika volgen, dan kom je automatisch langs Constantia. De wijngaarden liggen in de zogeheten Constantia-vallei aan de voet van de Constantiaberg, waardoor je hier prachtige uitzichten hebt. Het is leuk om een proeverij te doen bij de wijnhuizen Buiten Verwachting, Groot Constantia en Beau Constantia. Ook is het leuk een kijkje te nemen bij Steenberg, de oudste wijngaard van Constantia uit het jaar 1682.
Extra tip als je tijdens je reis door Zuid-Afrika geen tijd hebt in Stellenbosch en/of Franschhoek te overnachten: boek vanuit Kaapstad een dagtour naar Franschhoek! Tijdens deze leuke dagtour ga je met de wijntram op pad, een trammetje die je langs de beste wijnhuizen van Franschhoek brengt. Dit was voor mij een van de hoogtepunten tijdens mijn vakantie. Bovendien kan je dan zoveel wijn drinken als je wilt, want je hoeft niet zelf te rijden. Meer informatie en tips lees je in mijn artikel over de wijntram in Franschhoek.


Struin over de weekendmarkten
Ieder weekend kan je meerdere leuke markten bezoeken waar zowel toeristen als locals naartoe gaan. Tips voor een aantal leuke weekendmarkten in Kaapstad zijn de Neighbourhoods Market in de Old Biscuit Mill (zaterdag tot 17:00 en zondag tot 16:00) en de Oranjezicht Market nabij de V&A Waterfront (elke zaterdag & zondag tot 14:00). Op beide markten struin je langs allerlei eetkraampjes, maar je kan hier ook andere items scoren. Denk aan kleding, interieuraccessoires en beautyproducten.


Tips voor overnachten in Kaapstad
Kaapstad kent meerdere leuke wijken om te overnachten. Zelf kozen we voor de wijk Sea Point, omdat dit een relatief veilige wijk is, hier veel restaurantjes liggen en je ook direct aan zee verblijft. We sliepen 8 nachten in dit appartement en daar waren we erg blij mee. Het appartement ligt precies tussen de hoofdstraat en de boulevard in, waardoor je zo naar de zee kan lopen maar ook met enkele minuten lopen bij de leukste restaurantjes bent. Het appartement biedt verder alles wat je nodig hebt: van een ruime en goed uitgeruste keuken tot een fijne huiskamer.
Een andere leuke plek om te verblijven is de wijk Gardens. Een heerlijke optie hier is het Kloof Street Hotel. Dit is de leukste straat in de wijk Gardens met tal van hippe barretjes en restaurants. Het hotel is wat prijziger, maar dan heb je ook wat: een zwembad op het dakterras, prachtige kamers en een fantastisch uitzicht op de 12 Apostelen. Ook is het ontbijt hier inclusief. Wil je meer weten over waar je het beste kunt overnachten? Lees dan zeker even mijn artikel over de leukste wijken van Kaapstad.

Praktische tips voor een bezoek aan Kaapstad
Is Kaapstad een veilige stad?
Kaapstad is voor toeristen in principe gewoon veilig om te bezoeken, maar je moet wel met een aantal zaken rekening houden. Zo kan je in sommige delen van de stad beter niet op straat lopen als het donker is. Vrijwel iedereen in Kaapstad reist dan ook met de auto van A naar B. Wij hebben rondom Kloof Street en in Sea Point ‘s avonds gewoon over straat gelopen zonder problemen, omdat het in beide delen van de stad ‘s avonds nog gewoon druk is en je overal restaurantjes vindt. Ook is het verstandig om niet met waardevolle spullen zichtbaar rond te lopen. Laat je dure sieraden thuis en slinger niet met je camera rond.
Heb je een auto nodig in Kaapstad?
Na 2 maanden rondreizen in Zuid-Afrika besloten wij de auto in te leveren in Kaapstad om vervolgens alle bezienswaardigheden met de Uber te bezoeken. Dit heeft zo z’n voor- en nadelen. Het verkeer in Kaapstad kan wat druk en chaotisch zijn, en dus is het fijn als je niet zelf hoeft te rijden. Ook kan het op sommige plekken lastig zijn om een parkeerplek te vinden. Bovendien moet je in sommige delen van de stad betaald parkeren. Een ander voordeel van de Uber is dat dit erg goedkoop is in Kaapstad, dus je bent niet duurder uit dan als je met een huurauto reist.
Het voordeel van een huurauto is echter dat je erg flexibel bent en je gemakkelijk uitstapjes kan maken. Bovendien heb je voor een route als de Chapman’s Peak sowieso een auto nodig. Uiteindelijk is het toch wel prettig om die flexibiliteit te hebben. Zorg dan wel dat je bij een accommodatie slaapt met eigen parkeerplekken. Een auto huur je het beste via Sunny Cars, een partij waarbij je standaard all-inclusive bent verzekerd. Wel zo fijn, want zo komen er nooit onverwachte kosten bij en weet je ook zeker dat je volledig bent gedekt.
Heb jij nog vragen over bovenstaande tips voor wat te doen in Kaapstad? Laat het me vooral weten in een reactie hieronder! Of keer terug naar de ultieme reisroute door Zuid-Afrika voor nog veel meer inspiratie.


FAQ over wat te doen in Kaapstad
Voor bovenstaande bezienswaardigheden en activiteiten in Kaapstad heb je minimaal 1 week nodig. Je kan echter nog veel meer ondernemen in de stad, dus je kunt hier ook gemakkelijk 2 weken blijven. Ik snap dat een volle week in Kaapstad misschien te veel is als je maar kort de tijd hebt om Zuid-Afrika te bezoeken, maar alsnog zou ik minimaal 5 nachten uittrekken voor de stad.
Zuid-Afrika is qua eten en drinken een stuk goedkoper dan Nederland, waarbij de kosten ongeveer 2 keer zo laag liggen. In Kaapstad vind je een heleboel hippe tentjes en uiteraard liggen de prijzen daar wat hoger dan in traditionele restaurants elders in Zuid-Afrika. Toch ben je in Kaapstad over het algemeen erg goedkoop uit.
Kaapstad is zeker een toeristische stad en dat merk je bijvoorbeeld als je de kabelbaan naar de Tafelberg neemt of als je naar Robbeneiland gaat. Er zijn echter zoveel bezienswaardigheden in Kaapstad te bezoeken en activiteiten te doen dat de toeristen zich al snel verspreiden. Bovendien zijn meerdere wijken in Kaapstad leuk om te verblijven en daardoor zitten niet alle toeristen in 1 specifieke wijk. Daardoor valt het mee qua hoe druk het overal is.